۸ ویژگی عسل طبیعی و اصل را بیشتر بشناسید
     تعداد بازدید: 3343
     چاپ
     دسته بندی : عمومی

عسل طبیعی ماده است حاصل از تغذیه زنبور عسل از شهد گیاهان؛ بنابراین از نظر ویژگی هایی مانند غلضت، رنگ و شکرک و … جای بحث دارد که میخواهیم در ادامه به آن بپردازیم.

ویژگی های عسل طبیعی

۱- چسبندگی

عسل تازه استخراج شده مایعی چسبناک است که تماما به مواد موجود در آن به ویژه میزان آب موجود در آن مرتبط می باشد. چسبناکی یک عامل مهم در فرآیند تولید آن است.

عسل طبیعی: اگر آن را بین انگشتان خود قرار دهید، خواهید دید حالت چسبندگی ندارد.

عسل تقلبی: به دلیل بالا بودن درصد شیرین کننده‌ها و افزودنی‌ها، نسبتاً چسبناک است.

۲- خاصیت جذب آب

قدرت جذب آب عسل از دو جهت در فرآیند تولید و استفاده نهایی مهم می باشد که تولید هایی که عسل در تهیه شیرینی و نان به کار رفته تمایل جذب و نگهداری مقدار زیادی رطوبت معمولا امری مهم تلقی می گردد، اما ممکن است زمان خاصیت جذب آب و فرآیند تهیه یا ذخیره آن مسئله ساز گردد به طوری که مشکل هایی بر اثر آب زیاد موجود در آن بوجود آید.

۳- کشش سطحی

از آنجایی که کشش سطحی عسل پایین است، برای جذب رطوبت ماده عالی محسوب می شود و منطقه‌ای که عسل از آن تهیه شده، تعیین کننده کشش سطی آن است.

۴- ویژگی های گرمایی

برای طراحی انجام فرآیند تولید عسل در گیاهان باید ویژگی های گرمایی آن را در نظر گرفته شود.

۵- ضخامت

عسل طبیعی: بسیار ضخیم است و زمان زیادی برای حرکت از یک طرف ظرف به طرف دیگر خواهد برد.

عسل تقلبی: بسیار سبک است و به سرعت داخل شیشه جابجا می‌شود.

۶- رنگ عسل

رنگ عسل دامنه ای گسترده از رنگ روشن تا زرد تیره یا سیاه است. رنگ های مختلفی اساسا از رنگ روشن با غلظت های مختلف همانند قند کارامل تا رنگ تجاری استاندارد بکار برده می شوند، تمام روش های جدید برای تعیین رنگ عسل در زیر شرح داده شده است. رنگ نسبت به منطقه اصلی گیاه، تاریخ تولید و شرایط نگهداری فرق می کند اما شفافیت یا روشنی به مقدار ذرات معلقی هم چون گرده گیاهی بستگی دارد.

عسل هایی با رنگ زرد روشن، قرمز کم رنگ، رنگ شاه بلوطی، طوسی (اکالیپتوس) و سبز (شهد نباتی) وجود دارند، رنگ عسل کریستالیزه شده روشن تر می گردد چراکه بلور های گلوکز سفید هستند، همچنین گزارش شده بعضی از آن به سفیدی شیر هستند و در برخی منطقه های آفریقای شرقی عسل های کریستالی شده مرغوب یافت می شوند که تقریبا به سفیدی آب یعنی بی رنگ و در حالت مایع هستند.

رنگ عسل از جنبه تجاری و تعین شکل نهایی آن دارای اهمیت زیادی است، عسل تیره تر اغلب مصرف صنعتی دارد، در حالی که عسل های روشن تر برای استفاده مستقیم خرید و فروش می شوند. در اکثر کشور هایی که برای آن بازار بزرگی وجود دارد رنگ عسل تعیین کننده میزان اولویتی است که خریدار برای محصول در نظر می گیرد، بنابراین تصمیم گیری درباره کیفیت کلی رنگ عسل به خودی خود مهم ترین عامل تعیین کننده قیمت عرضه و فروش کلی آن محسوب می شود.

۷- شکرک زدن عسل

شکرک زدن عسل یکی دیگر از ویژگی های عسل طبیعی است، اگرچه این موضوع تعیین کننده قیمت آن نمی باشد، در آب و هوای معتدل بیشتر عسل ها در دمای معمولی انبار بلوری می شوند، چنین امری بدین علت است که عسل یک محلول قندی بیش از حد اشباع است: بدین معنی که دارای قند بیشتری است نسبت به آنچه محلول می تواند داشته باشد.

بسیاری از مصرف کنندگان فکر می کنند که عسل شکرک زده فاسد شده یا با افزودن شکر به آن تقلب صورت گرفته است.

شکرک زدن و سفید شدن عسل نتیجه تشکیل بلور های گلوکز منوهیدروژنه است که با توجه به کیفیت و شرایط نگهداری عسل از لحاظ تعداد، شکل و ابعاد تفاوت دارند؛ هرچه مقدار آب کمتر و مقدار گلوکز عسل بالاتر باشد، عمل شکرک زدن سریعتر صورت می پذیرد. در اینجا دما نقش مهمی ایفا می کند چرا که شکرک زدن در دمای بالای ۲۵ و زیر ۵ درجه سانتی گراد اتفاق نمی افتد. مقدار دمای مناسب برای شکرک زدن مایع حدود ۱۴ درجه سانتی گراد می باشد؛ اما وجود ذرات جامد آن موجب تسریع عمل شکرک می گردد. معمولا پس از تکان دادن بلورهای نامتقارن و بزرگتر تشکیل می شوند. هنگام شکرک زدن، مولکول آب آزاد شده و در نتیجه بر مقدار آب درونی مایع افزوده و نیز خطر تخمیر بیشتر می شود، بنابراین نگهداری عسلی که قدری بلوری شده باشد نیاز به تنزل حرارت بیشتری دارد.

۸- غلظت

غلظت از خاصیت ها یا ویژگی فیزیکی طبیعی دیگری است که از اهمیت علمی برخوردار است. غلظت عسل طبیعی از غلظت آب بیشتر است اما این سنگینی به ترکیب آب موجود در آن نیز مربوط می شود، اگر آب موجود در آن زیاد باشد عسل در بالای عسلی که چگالی بیشتر دارد (یعنی آب کمتر دارد) جمع می شود و در صورتی که محلول به خوبی مخلوط گردد، می توان از چنین جدایی نامطلوبی جلوگیری کرد.

نتیجه

عسل ها، این نوع مواد غذایی حیرت آور، به دلیل اعمال خاص زنبور عسل روی آن، آب و هوا، گل و گیاه مصرف شده و … می‌توانند کاملا نسبت به یکدیگر متفاوت باشند. لذا با مبنا قرار دادن تنها یک نوع آن، نمیتوان برچست کیفیت خوب و یا کیفیت بد به آن زد.

 

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.